2013. október 23.

Meg(nem)bocsátás


1. A tékozló fiú fogadtatása

Máté 6,12 „és bocsásd meg vétkeinket, miképpen mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezőknek”


Nézzük meg közelebbről a megbocsátás kifejezést.
Megbocsát. Mit csinál? Megbocsát. Tehát egy cselekvést kifejező igéről beszélünk.
A Magyar értelmező kéziszótár szerint a szó azt jelenti: (bűnt, sérelmet) elnéz, nem ró fel többé!!!!!! Ez az igazi megbocsátás.
Bocsáss meg! (Nézd el nekem! Ne ródd fel többé hibáimat!)
Megbocsáthatatlan: Nagyon súlyos hiba, mulasztás, bűn.
A Biblia szerint csak egy bűn megbocsáthatatlan: A Szentlélek káromlása.
Máté 12,31-32, „Ezért mondom nektek: minden bűn és káromlás meg fog bocsáttatni az embereknek, de a Lélek káromlása nem bocsáttatik meg. Még ha valaki az emberfia ellen szól, annak megbocsáttatik, de aki a Szentlélek ellen szól, annak nem bocsáttatik sem ebben a világban, sem az eljövendőben”.
Márk 3,29, Lukács 12,10, János 10,20). Aki a Szentlélek munkájára azt mondja, hogy tisztátalan lélek munkája.
Most a megbocsátásról fogunk elmélkedni, annak hatásáról, a meg nem bocsátásról és annak testi, lelki következményeiről.
Az emberek évszázadok óta kutatják a hosszú és egészséges élet titkait. A szakértők van, hogy diétát, van, hogy sportot javasolnak. Van azonban egy egészen új felfedezésük is, a Harvard egyetem szakembereinek kutatásaira alapozva: a köztiszteletben álló amerikai hírmagazin a Newsweek, mely egyik számában a hosszú és egészséges élet titkait fürkészte, arról számolt be, hogy a hosszú élet első számú titka a megbocsátás.
Ez a hetilap beszámol arról, hogy szoros kapcsolat áll fenn az ember lelkiállapota és egészsége között, és elmeséli, milyen káros hatással lehet a testre az, ha valaki nem képes megbocsátani a másik embernek:
„Megemelkedik a kortizol nevű hormon szintje és megnövekszik a szívbetegségek, a neurológiai tünetek és az eszméletvesztés kockázata.”A Newsweek folyóirat kutatásainak eredménye újfent rávilágított arra, mennyire szoros kapcsolatban áll egymással az ember pszichéje és testi egészsége.
Ha az ember nem bocsát meg egy dolgot, vagy nem bocsát meg valakinek, az pszichológiai nyomás alatt tartja őt. Idővel ez a nyomás a szív egyre erősödő szorításához, szívbetegségekhez vezető hormonális változásokat idéz elő, neurológiai panaszokat, illetve emlékezetkihagyást okoz. Egy másik vizsgálat arra derített fényt, hogy azoknál, akik negatív érzéseket táplálnak magukban, megemelkedik a kortizol nevű hormon szintje. Ennek a hormonnak a túltengése aztán főleg immunrendszeri megbetegedésekhez, valamint cukorbetegséghez, magas vérnyomáshoz és hasonló megbetegedésekhez vezet.
Nézzünk egy példát, közvetlenül az emberre milyen lelki és fizikális hatással van a gyűlölet: Munkahelyemen fél évig sokszor volt alkalmam beszélgetni egy kedves fiatalasszonnyal. Megnyílt előttem, és sokat beszélt a magánéletéről. Háromgyermekes családanya volt és a második házasságában élt. Elmondta, a főváros peremkerületében laknak kertes házban. Egy udvaron, de külön házban lakik az özvegy édesanyja, aki nagyon nehéz természetű.
Édesapja két éve halt meg, nagyon dolgos, szorgalmas ember volt, minden munkát ő végzett el a ház körül, de sokat szenvedett a felesége békétlen természetétől. Eljutott oda, hogy egyszerűen már nem akart élni, ezért többé nem szedte a gyógyszereit. Amikor már harmadszor vitte kórházba a mentő, akkor azt mondta lányának és vejének, meglátjátok, többször már nem visz el a mentő. Pár napon belül meghalt.
Fiatalasszony férje ettől kezdve izzó haraggal gyűlölte az anyósát, őt okolta apósa haláláért, aki egy szeretetre méltó ember volt.
Egyik nap aggódva közölte a fiatalasszony, hogy férjének, aki alig múlt ötven éves, annyira fáj a felső lábszára, hogy képtelen dolgozni. Ilyenkor szokásos orvosi vizsgálatok következtek, a diagnózis előrehaladott tüdőrák. Az orvos közölte maximum három hónapja van még hátra, mivel mindkét tüdőlebenyen daganat van, a műtét sem segítene.
A családja minden tőlük tel telhetőt megtett, külföldről hozattak, vitaminokat, antioxidánsokat, gyógyteákat, mindent, ami ilyenkor segíthet. Két hónap után hazakerült a kórházból, a kezelőorvos csodálkozására lényegesen jobban lett.
Fiatalasszonyt kértem, beszéljen lelkére a férjének, hogy tartós gyógyulása érdekében rendezze emberi kapcsolatait, bocsásson meg azoknak, akikre neheztelt. Képtelen volt megbocsátani, visszakerült a kórházba, pár héttel később meghalt.
Most nézzünk egy jól ismert történetet a Bibliából.
Máté 18, 21-35 21” Ezután Péter lépett hozzá, és megkérdezte: „Uram, hányszor kell megbocsátanom az Isten családjába tartozó testvéremnek, aki többször is vétkezik ellenem? Akár hétszer is?”
22 „Nemcsak hétszer, hanem akár hetvenszer hétszer is — válaszolta Jézus. — 23 Mert Isten Királysága hasonlít ehhez: egyszer egy király elhatározta, hogy a szolgáival megfizetteti mindazt, amivel tartoztak neki. 24 Miközben elszámolt velük, eléje hozták az egyiket, aki tízezer talentummal tartozott. 25 Mivel a szolga nem tudta megfizetni az adósságát, a király megparancsolta, hogy adják el őt rabszolgának a feleségével és a gyermekeivel együtt, és adják el minden vagyonát is. Amit pedig ezekért kapnak, abból törlesszék az adósságot. 26 A szolga ekkor leborult a király előtt, és így könyörgött: »Kérlek, légy türelmes hozzám! Minden adósságomat meg fogom fizetni!« 27 A király megsajnálta, szabadon engedte, sőt az összes adósságát is elengedte.
28 Miután ez a szolga elment, találkozott egyik másik szolgatársával, aki viszont neki tartozott száz ezüstpénzzel. Torkon ragadta, fojtogatni kezdte, és azt mondta: »Add meg, amivel tartozol!«
29 Az meg az első szolga lába elé borult, és így könyörgött: »Kérlek, légy türelmes hozzám! Minden adósságomat meg fogom fizetni!«
30 Az első szolga azonban nem akart megkönyörülni rajta, hanem börtönbe záratta a szolgatársát, amíg az minden tartozását vissza nem fizeti. 31 Amikor annak szolgatársai meglátták ezt, nagyon megdöbbentek, majd elmentek a királyhoz, és elmondták, mi történt.
32 Ekkor a király behívatta az első szolgát, és ezt mondta neki: »Te gonosz szolga, én minden adósságodat elengedtem, mivel kegyelemért könyörögtél! 33 Neked is ugyanúgy könyörülnöd kellett volna a szolgatársadon, ahogyan én könyörültem rajtad!«34 Majd a király haragjában átadta ezt a szolgáját a börtönőröknek, hogy tartsák fogva, amíg ki nem fizeti minden adósságát.
35 Bizony, így bánik veletek Mennyei Atyám is, ha szívből meg nem bocsáttok annak a testvéreteknek, aki vétkezett ellenetek!”
Tehát, „így bánik veletek Mennyei Atyám is, ha szívből meg nem bocsáttok annak a testvéreteknek, aki vétkezett ellenetek!”
A történet jól mutatja az ember hozzáállását a megbocsátáshoz.
Az első részben láthatjuk, hogy a tanítvány, Péter sem tud megszabadulni a megbocsátás kényes kérdésétől.
Meg kell bocsátani! Tudja, rendben van, de hányszor? A korabeli zsidó felfogás szerint háromszor. Péter erre még rá is licitál: még hétszer is?
Mit mond erre Jézus? „Még hetvenszer hétszer is” (számtalanszor, korlátok nélkül).
Tehát a megbocsátás nem matematikai kérdés. A megbocsátó lelkület nem számol, engedelmeskedik Isten parancsának.
A történetben szereplő 10.000 talentum 10.000 munkás 24 évi bére. Szinte kifizethetetlen adósság. Csak egy megoldás marad: megkegyelmezni és elengedni.
Ezt tette velünk Isten is Jézus Krisztus váltsághaláláért, elengedte kifizethetetlenül sok adósságunkat. Adóslevelünket odaszegezte a keresztfára.
A gonosz szolgának elengedte ura a hatalmas adósságot, kegyelmet, bocsánatot nyert vétkére. Ugyanakkor ő nem engedte el a 100 ezüstdénárt sem. (egy ember 100 napi munkabére)
Kegyelmet nyert, de ő nem kegyelmezett. Jogos az ítélet. Visszaélt a kegyelemmel.
Mi is visszaélünk vele, ha nem bocsátunk meg. A meg nem bocsátásra nincs igei magyarázat.
(Márk 11,25) „És mikor megálltok imádkozni, bocsássátok meg, ha valaki ellen valami panaszotok van, hogy mennyei Atyátok is megbocsássa nektek vétkeiteket.” 
Mit mond az Úr Jézus az úri imádságban? „és bocsásd meg vétkeinket, miképpen mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezőknek” (csak akkor, ha mi is, csak akkor, ha én is).
Keresztények milliói imádkozzák szemrebbenés nélkül az „Úri imát”, úgy hogy az ellenük vétkezőknek évek óta képtelenek megbocsátani. Eszük ágában sincs, hogy tiszta szívvel békét teremtsenek, hogy megbocsássanak az ellenük vétkezőknek. (Máté 5.7-8)
Ha az Úr jelenlétében imádkozom, amikor az én bűneimről van szó, az én megbocsátási készségemről, akkor a többes számban való fogalmazás, hogy „bocsásd meg vétkeinket”, olyan mintha valami ködös kollektív bűnről és bűnbánatról lenne szó. Ilyenkor legritkábban gondolunk a saját bűneinkre, és megbocsátási készségünkre.
Mennyivel másképpen hat vissza rám vétkeim egyes szám első személyben való megfogalmazása „úgy bocsásd meg az én vétkemet, ahogyan én is megbocsátok az ellenem vétkezőknek”. Amíg képtelen vagyok az ellenem vétkezőnek megbocsátani, semmi esélyem sincs, hogy Isten nekem megbocsásson.
Tehát a megbocsátás elutasítása megbocsáthatatlan!
Aki nem bocsát meg, az gyűlöli a bocsánatkérőt! Mit mond Jézus a János 3,15-ben „Mert aki gyűlöli az ő testvérét, az embergyilkos
Magasra teszi Jézus a lécet Máté 5,22-ben „Én pedig azt mondom nektek, hogy aki haragszik az ő atyjafiára, méltó az, hogy ítélkezzenek felette”.
A következő részben nézzük meg, hogy a megbocsátás, vagy a meg nem bocsátás közvetlen milyen hatással van az emberi létre, a testi, lelki egészségi állapotunkra:
A megbocsátás felszabadít, szabaddá tesz, ugyanakkor a keserűség megbénít, gúzsba köt.
Egy másik történet:
Egy ismerős fiatalasszony úgy vélte, hogy férjével és két gyermekével boldog kiegyensúlyozott házasságban él.
Ez az illúzió hamar szertefoszlott, amikor férje egy másik nőért elhagyta őt és gyermekeit. A megcsalt, elhagyott feleségben egy világ omlott össze, eddig úgy vélte, hogy házasságuk, kapcsolatuk egy életre szól, és minden, ami élete értelme volt semmivé lett.
Ráadásul hűtlen férje rátolta a felelősséget tönkrement kapcsolatukért.
Ez a kedves, egyébként szeretetre méltó asszony lelkében harag és iszonyú neheztelés volt házasságtörő hűtlen férje iránt, képtelen volt megbocsátani és felülemelkedni elszenvedett sérelmein. Megcsaltnak, eldobottnak, feleslegesnek érezte magát.
Egy hang mind sűrűbben szólt hozzá, „Nem érdemes tovább élni. Soha sem leszel boldog. Miért ne tegyél pontot a végére? Ha meghalnál, jobb lenne neked. Miért nem leszel öngyilkos? Hiszen ezzel mindent befejezhetnél?”
Depressziós lett, leszázalékolták, a kezelőorvosa azt mondta, az antidepresszáns gyógyszert élete végéig szednie kell. Kialakult egy gyógyszerfüggőség, úgy érezte gyógyszer nélkül képtelen élni. Felelős beosztásban dolgozott, munkahelyén depressziósan képtelen volt feladatát jól ellátni, ezért elvesztette állását. Úgy érezte végleg kicsúszott lába alól a talaj.
A depresszió képlete: Harag – gyűlölet + önsajnálat = depresszió. Ez mind együtt volt nála.
A Sátán démona egyre erőszakosabban ostromolta, küzdött ellene, de ereje egyre fogyott. Majd elkezdődött az öngyilkossági kísérletek sorozata, kész csoda, Isten csodálatos kegyelme, hogy mindezeket túlélte.
Az Úr küldött számára egy lelki gondozót, gyülekezetek imádkoztak érte, majd ő is segítségül hívta az Úr nevét.
Az ördög még erőszakosabban támadott, szinte őrületbe kergette az öngyilkosságot sürgető hangjával és a pokol förtelmes bűzét árasztó démoni jelenlétével. Becsukott szemmel látta a Sátán karmait.
Ez az asszony elfogadta Jézus Krisztust élete urának, megváltójának. Az ördög támadása nem ért véget, hiába jársz imaházba, akkor is el fogsz kárhozni, az őrületbe foglak kergetni.  Másfél év lelki gondozás után jutott el oda, hogy őszintén megbocsátott annak a férfinak, aki őt megalázta és elhagyta. Szívét, életét a Sátán rabságából való szabadulás után a Szentlélek töltötte be.
Valóságosan megtapasztalta az Úr csodálatos ígéretét „mert nagyobb az, aki bennetek van, mint az, aki a világban van” (1Ján 4b).
Ez a kedves fiatalos asszony, évek óta nem szedi az antidepresszáns gyógyszert, egészséges, életvidám és munkaképes lett. Újabb középfokú, majd felsőfokú szakképzettséget szerzett jeles eredménnyel, irigylésre méltó állása van, megbecsült munkaerő. Kapott egy hűséges szerető házastársat, akivel együtt járnak az Úr házába megköszönni a csodálatos szabadítást és sok áldást, amit megtapasztaltak életükben.
Örökérvényű tanulság ebből a történetből, hogy a gyűlölet, a meg nem bocsátás démoni erők igájába hajtja az Isten parancsának engedetlen személyeket. Nem szabad hagyni, hogy a harag, a gyűlölet teljesen leuralja egész lényünket. Minél előbb meg kell bocsátani. Olyan ez, mint amikor leejtünk egy égő gyufaszálat a száraz avarba, amíg kicsi a tűz könnyű eltaposni. Ha késlekedünk, akkor több tucat tűzoltó megfeszített munkával is nehezen tudja eloltani. De, ha valaki Jézus nevét hívja segítségül és kész megbocsátani, az átéli bűneiből való szabadulást, az igazi szabadságot kapja ajándékba.
De vigyázzunk, ha valaki megszabadult a gonosz szellem befolyásától a Sátán rabságából, és elhagyja megváltóját, szabadítóját Jézus Krisztust, akkor védelem nélkül marad.
Lukács 11,24-26 24 Amikor a gonosz szellem kimegy az emberből, száraz helyeken bolyong. Nyugalmat keres, de nem talál, ezért ezt mondja: »Inkább visszamegyek a házamba, ahonnan kijöttem!« 25 Tehát visszatér, és azt kisöpörve, sőt feldíszítve találja. 26 Akkor elmegy, keres hét másik szellemet, akik még nála is gonoszabbak. Majd együtt visszamennek abba az emberbe, és ott laknak. Így végül annak az állapota még rosszabb lesz, mint először volt.”
Tehát Isteni parancs, hogy bocsássunk meg egymásnak. (Ef. 4,32.) 32 „Ellenkezőleg, legyetek mindig kedvesek és együtt érzők! Bocsássatok meg egymásnak, amiként Isten is megbocsátott nektek Krisztusban.
Ha nem tesszük, vállalnunk kell a következményét is.
A megbocsátás fontos része, hogy önmagunknak is meg kell bocsátani!
1Péter 4,8 „Mindenekelőtt az egymás iránti szeretet legyen kitartó bennetek, mert a szeretet sok bűnt elfedez”.
Vagy a Péld. 17,9-ben: „Aki szeretetre törekszik, fátylat borít a vétekre, de aki folyton arról beszél, elszakad barátaitól.”
Tudjuk, hogy a megbocsátás nem könnyű dolog, bátorság kell hozzá. Miért? Mert önmagunkkal kell szembenéznünk, önvizsgálatra kényszerít bennünket.
Rájövünk, hogy mi is sokszor megbántunk másokat, mi is bocsánatra szorulunk.
Nagyon nehéz a bocsánatkérés. Önvizsgálat, őszinte megbánás következménye lehet csak az őszinte bocsánatkérés.
A „megbocsátok” szó kimondva erkölcsi szabadságot kínál a keserűség és kétségbeesés hálójában vergődőnek.
A gyermekeket is meg kell tanítani a megbocsátásra. Nagyon fontos számukra a szülői példaadás.
Számomra bevált az a módszer, ha valaki megbánt, megkárosít vagy bármit vét ellenem, akkor lecsillapodva az első indulatomtól imádkozom érte, a mindenható igazságos Isten kezébe teszem az ügyet. Ha valakiért tudok imádkozni, akkor képes leszek szeretni, ha szeretni tudok valakit, akkor képes vagyok megbocsátani is.
Befejezésül egy igét olvasok fel a Bibliából
(Jelenések 22,12) Figyeljetek rám! Hamarosan eljövök, és magammal hozom a jutalmatokat! Mindenkinek megadom, amit a tettei szerint megérdemel.
Hogy ez az írás publikálásra kerülhetett köszönetemet fejezem ki mindenható, dicsőséges Istennek és Joó Attila teológusnak, hogy hasonló témában tartott előadásának vázlatát rendelkezésemre bocsátotta, erre az alapra építettem fel a blogomban a megbocsátásról való elmélkedést.

Ajánlott weblapomSzőkepusztai Baráti Kör