2014. december 7.

Származása visszanyúlik a távoli múltba!



 Mikeás 5, 1-141Te pedig, efrátai Betlehem, bár a legkisebb vagy Júda nemzetségei között, mégis belőled származik az, aki uralkodni fog Izráelen. Származása visszanyúlik a hajdani időkbe, a távoli múltba. 2Csak annyi időre szolgáltatja ki őket, amíg egy asszony szül, de honfitársainak maradéka haza fog térni Izráel fiaival együtt. 3A nyáj elé áll, és legelteti az ÚR hatalmával, az ÚRisten fenséges nevével. Akkor nyugodtan élnek, mert hatalma kiterjed a föld határáig.
4Ez lesz a békesség! Ha Asszíria országunkra támad, és behatol palotáinkba, hét pásztort állítunk ki ellene, és nyolc főrangú embert. 5Ezek fegyverrel verik le Asszíriát, kivont karddal Nimród országát. Megment, ha Asszíria országunkra támad, és behatol a földünkre.
6Olyan lesz Jákób maradéka a többi nép között, mint az ÚRtól jövő harmat, mint a fűre hulló zápor, mert nem emberben reménykedik, nem emberekben bízik. 7Olyan lesz Jákób maradéka a nemzetek között, a többi nép között, mint az oroszlán az erdő vadjai között, mint a fiatal hímoroszlán a juhnyájak között: amerre jár, tipor és tép menthetetlenül.
8Kezed ellenfeleidre nehezedik, minden ellenségedet kiirtod. 9Azon a napon – így szól az ÚR, kiirtom a lovaidat, és elpusztítom harci kocsijaidat. 10Kiirtom országod városait, és lerombolom minden erődödet. 11Kiirtom varázsszereidet a kezedből, nem lesznek többé jelmagyarázóid. 12Kiirtom bálványszobraidat és szent oszlopaidat az országból; nem borulsz le többé kezed csinálmánya előtt. 13Kiszaggatom szent fáidat, és elpusztítom városaidat. 14Az engedetlen népeken pedig lángoló haraggal állok majd bosszút!
Manapság is sokan foglalkoznak azzal, hogy az elődeiknek életéről a származásukról minél többet megtudjanak. Az emberek egy kis csoportjának fontos az őseik neveinek ismerete, az úgynevezett családfa kutatása. Máté evangéliumának első fejezete is leírja Jézus földi családjának nemzetségtáblázatát egészen az első emberpárig visszamenőleg. Mikeásnak ez a próféciája Jézus Krisztus földi születése előtt 7 évszázaddal hangzott el.
Így olvastuk, „származása visszanyúlik a hajdankorba, a távoli múltba”. Ez egy utalás az istenség második személyének Krisztusnak az összes megjelenésére, amikről az Ószövetségben olvasunk. Ő nem csak ember volt, hanem Isten is. A teremtés cselekvő részese, aztán Ádámmal és Évával való közösség az édenkertben, és sorolhatnánk az összes ószövetségi megjelenését, Hágár, Ábrahám, Jákob, Józsué, Gedeon, Nebukadneccár stb. személyével kapcsolatosan. A messiási király már bizonyos feladatokat véghezvitt az Ószövetségben, mielőtt asszonytól születve testté lett.
Mikeás próféta eredeti neve: - Micah, ami azt jelenti: „ki olyan, mint Jahve”. A másik információ, amit tudunk, hogy Móreset városából származik (Mikeás 1:1), ami Jeruzsálemtől kb. 35 km-re délnyugatra feküdt, a filiszteus Gát közelében. A próféta tehát „vidéki” ember volt, ami érződik mind nyelvezetén, mind hasonlatain. Ez természetesen a gondolkodásmódját is meghatározta (Ézsaiás például városi ember volt és közvetlen kapcsolatban állt a királyokkal). Szembetűnő Mikeás prófétai öntudta: Mikeás 3,8 „Engem azonban betölt az Úr lelke erővel, igazsággal és hatalommal, hogy megmondjam Jákóbnak a bűnét, Izráelnek a vétkét”. Ebből fakadt bátorsága, amivel félelem nélkül feddte meg Júda vezetőit.
Nem tudom, észrevettétek-e, amikor felolvastuk ezt az igeszakaszt, hogy ebben a jövendölésben egyszer a próféta, máskor pedig maga Isten beszél. Az első vers első részében Isten szól, utána pedig újra a próféta. „Te pedig, efrátai Betlehem, bár a legkisebb vagy Júda nemzetségei között, mégis belőled származik az, aki uralkodni fog Izráelen.” Ez egyértelműen Isten szava, itt nem a próféta beszél.
Ez egy erőteljes kijelentés! Erőteljes, mert egyes szám második személyben szólítja meg a hallgatót. Amikor Rómáról, Budapestről vagy más városról beszélünk, akkor harmadik személyben beszélünk róla: „Róma ilyen… vagy Budapest olyan”. Nem mondjuk azt: Te, Róma tedd ezt vagy azt”. – Isten a faluhoz beszél: „Te, efrátai Betlehem.” Nos, egy falu nem tud reagálni egy szóra, kivéve, ha a beszélőnek megvan ehhez a megfelelő szuverén hatalma. De a beszélőnek, Istennek megvan ez a hatalma. Isten egyes szám második személyben szólít meg egy falut, és ez ad a szónak erőt.
Betlehem az a hely, ahol Ráhelt, Jákob feleségét eltemették és Betlehem volt a háttere Boáz és Ruth romantikus történetének is. A „Beth’lehem” azt jelenti „a kenyér háza”, azonban sohasem volt a kenyér háza egészen addig, amíg az Élet Kenyere testet nem öltött ott emberi formában.
Volt egy Betlehem nevű helység Izrael északi részén is. A Biblia nem olyan, mint az emberi jóslatok. Ha a Szent Szellem csak azt mondta volna: Betlehem, akkor 50 % esélye lett volna annak, hogy a prófécia beteljesül. De minden félreértés elkerülése végett azt mondta: „efrátai Betlehem”. Onnan fog származni a Messiás király. Amikor Máté ezt a próféciát idézi a Máté 2,6-ban, az másként hangzikTe pedig Betlehem, Júda földje, semmiképpen sem vagy a legjelentéktelenebb Júda fejedelmi városai között, mert fejedelem származik belőled, aki legeltetni fogja népemet, Izráelt.” Ez éppen az ellenkezője annak, amit Mikeás mond. Úgy gondolom, az az oka ennek a fordulatnak, hogy a Messiás már eljött, és ezért Betlehem többé már nem a legkisebb Júdában. A prófécia idején még a legkisebb volt Júdában, most azonban már ismert Betlehem. Ma már évente ezrek zarándokolnak el Betlehembe.
Amikor a napkeleti bölcsek eljöttek, hogy megkeressék a Messiást, azt kérdezték: Máté 2,1 „Hol van a zsidók királya, aki most született?” Ismertek más királyt, aki már királyként született, az Úr Jézuson kívül? Ne törjétek a fejeteket, nincs ilyen. Ez a kérdés nem is mindennapos. Ha valaki egy királyi házban születik, akkor legfeljebb herceg vagy hercegnő. Pl. Vilmos herceg Angliában. Senki nem születik királyként, az Úr Jézuson kívül. Miért? Mert Ő már a születése előtt is király volt!
Itt van még előttünk egy érdekes kép: Mikeás 5,6 „Olyan lesz Jákob maradéka a többi nép között, mint az ÚRtól jövő harmat, mint a fűre hulló zápor, ….” Nálunk is fontos a harmat, de sokkal fontosabb Izraelben! Vannak időszakok az országban, amikor esik, de tavasztól őszig gyakorlatilag nincs eső. Hogyan hozna a föld termést víz nélkül? A Földközi tenger felől nedves levegőt hoz a szél, és éjszaka, ha a föld lehűl, lecsapódik a pára. E harmat nélkül nem lenne termés a mezőgazdaságban.
Nyissuk ki a Bibliát a 1Mózes 27,28-29-nél: „Adjon neked az Isten égi harmatot, zsíros földet, sok gabonát és mustot. Népek szolgáljanak neked, nemzetek boruljanak le előtted! Légy parancsolója testvéreidnek, boruljanak le előtted anyádnak fiai! Átkozott lesz, aki átkoz, áldott, aki téged áld!” (Izsák áldása, mikor halála előtt fiát a csaló Jákóbot megáldja.)
Tehát Izraelben az égi harmat gazdag isteni áldás a termőföldnek.
A maradék áldássá válik majd a népek között úgy, ahogy a harmat áldás a növekedéshez és a gyümölcsterméshez. Az 5Mózes 33,28-ban Mózes ugyanezt a kifejezést használja a népek jövendőbeli áldására: „Izráel bizton lakhatik, Jákob forrása egymagában a gabona és must földjén, ahol az ég harmatot hint.”
Tudjuk, hogy Isten a választott népet sorozatos engedetlensége miatt átadja ellenségeiknek, ez idő alatt fogságban vannak, de nem mindörökre, hanem csak egy időre. Mikeás 5,2 „Csak annyi időre szolgáltatja ki őket, amíg egy asszony szül, de honfitársainak maradéka haza fog térni Izráel fiaival együtt”.
Mikeás valószínűleg Ézsaiás jövendölésére céloz a Szűzről, ki méhében fogan és fiat szül, és nevét Immánuelnek (Isten velünk) fogja hívni (Ézs. 7,14). Hát nem csodálatos, a világtörténelemben egyetlen olyan ember van, akinek életrajzát a zsidó próféták már jóval születése előtt megírták. Mikeás megjövendöli, hogy a Messiás király Betlehemben fog megszületni, Ézsaiás pedig azt, hogy szűztől fog születni. A világtörténelemben csak egyetlen ember van, akit Isten szűztől megszületve küldött erre a világra. És az is egyedülálló, hogy ennek az egyetlen embernek világbirodalmak készítették elő születését (egységes görög nyelv, római útrendszer, közlekedés). Egy bűntelenül született embernek, aki Isten törvényét soha nem fogja megszegni, kellett megszületnie, hogy a bűn büntetését magára vegye, és a világot megváltsa.
A messiási békebirodalomban fognak beteljesedni azok a próféciák (Mikeás 5:8-14), melyekről Jézus kortársai azt hitték, hogy Jézus messiás királyként majd őket szabadítja meg a római elnyomástól.
Isten népek fölött tartott ítéletét követően beköszönt majd a békesség minden emberre.
Jézus Krisztus a próféciák (Ézsaiás 9,5) szerint a békesség fejelme, dicsőséges visszajövetelének időpontját nem tudhatjuk, de addig is, ha vágyunk a békességre, kérjük őt a drága Megváltót, hogy töltse be jelenlétével szívünket, elménket és minden reményünket felülmúló békességet fog ajándékozni életünkbe.

"SOLI DEO GLORIA"


Nincsenek megjegyzések: